Constituency Wise Summery Report |
S.No | District Name | Constituency Name | Candidate Name | Party Code | Status |
---|---|---|---|---|---|
1 | AADILABAD | AASIFABAD ST | ANTRAM SAKKU | INC | Won |
ADILABAD | JOGU RAMANNA | TDP | Won | ||
BELLAMPALLY SC | GUNDA MALLESH | CPI | Won | ||
BOATH ST | G NAGESH | TDP | Won | ||
CHENNURU SC | NALLALA ODELU | TRS | Won | ||
KHANAPUR ST | SUMAN RATHOD | TDP | Won | ||
MANCHIRYALA | GADDAM ARAVINDAREDDY | TRS | Won | ||
MUTHOL | S VENUGOPALACHARY | TDP | Won | ||
NIRMAL | YELETI MAHESWARA REDDY | PRP | Won | ||
SIRIPUR | KAVETI SAMAIAH | TRS | Won | ||
2 | ANANTHAPURAM | ANANTAHAPURAM | GURUNADH REDDY | INC | Lead |
DHARMAVARAM | K VENKATRAMI REDDY | INC | Won | ||
GUNTAKALLU | MADHUSUDHAN GUPTA | INC | Won | ||
HINDUPURAM | ABDULGANI | TDP | Won | ||
KADIRI | KANDIKUNTA VENKATA PRASAD | TDP | Lead | ||
KALAYANDURGAM | N RAGHUVEERA REDDY | INC | Won | ||
MADAKASIRA (SC) | K SUDHAKAR | INC | Won | ||
PENUKONDA | PARTHASARADHI | TDP | Won | ||
PUTTAPARTHI | PALLE RAGHUNATH REDDY | TDP | Won | ||
RAPATHADU | PARITALA SUNITA | TDP | Won | ||
RAYADURGAM | R RAMACHNADRA REDDY | INC | Won | ||
SINGANAMALLA (SC) | SAMANATAKAMANI | TDP | Lead | ||
THADIPATHRI | JC DIVAKAR REEDY | INC | Won | ||
URAVAKONDA | PAYAVALA KESHAV | TDP | Won | ||
3 | CHITTOR | CHANDRA GIRI | GALLA ARUNA KUMARI | INC | Won |
CHITTOR | CK BABU | INC | Won | ||
GANGADHAR NELLORE (SC) | G KUTHUHALAMMA | INC | Won | ||
KUPPAM | NARA CHANDRABABU NAIDU | TDP | Won | ||
MADANAPALLI | SHAHJAHAN BASHA | INC | Won | ||
NAGARI | GALI MUDHU KRISHNA NAIDU | TDP | Won | ||
PALAMA NERU | N AMARNATH REDDY | TDP | Won | ||
PILEERU | N KIRAN KUMAR REDDY | INC | Won | ||
PUNGANOOR | K RAMACHANDRA REDDY | INC | Won | ||
PUTALAPATTU (SC) | P RAVI | INC | Won | ||
SATHYA VEDU (SC) | HEMALATHA | TDP | Won | ||
SRIKALAHASTI | BOJJLA GOPALAKRISHNA REDDY | TDP | Won | ||
THAMBALLA PALLI | PRAVEEN REDDY | TDP | Won | ||
TIRUPATHI | KONEDALA CHIRANJEEVI | PRP | Won | ||
4 | EASTGODAVARI | AMALAPURAM (SC) | P VISWAROOP | INC | Won |
ANAPARTHI | N SESHA REDDY | INC | Won | ||
JAGGAM PETA | THOTA NARASIMHAM | INC | Won | ||
KAKINADA RURAL | K KANNA BABU | PRP | Won | ||
KAKINADA URBAN | D CHANDRASEKHAR REDDY | INC | Won | ||
KOTHAPETA | B SATYANANDAM | PRP | Won | ||
MANDAPETA | V JOGASWARA RAO | TDP | Won | ||
MUMMMIDIVARAM | S SRINIVAS RAJU | TDP | Lead | ||
PATTIPADDU | PARAVADA SATYANARAYAN MURTHY | TDP | Won | ||
PEDDAPURAM | P GANDHI MOHAN | PRP | Won | ||
P GANNAVARAM (SC) | PAMULA RAJESWARI DEVI | INC | Won | ||
PITHAPURAM | VANGA GEETA | PRP | Lead | ||
RAJAMUNDRY RURAL | CHANDANA RAMESH | TDP | Won | ||
RAJAMUNDRY URBAN | ROUTU SURYAPRAKASH | INC | Won | ||
RAJJANAGARAM | PENDURTHI VENKATESH | TDP | Won | ||
RAJOOLU (SC) | RAPAKA VARA PRASAD | INC | Won | ||
RAMCHANDRAPURAM | PILLI SUBHRACHANDRABOSE | INC | Won | ||
RAMPACHOUDAVARAM | KVV SATYANARANA REDDY | INC | Won | ||
TUNI | VENKATA KRISHNAM RAJU | INC | Won | ||
5 | GUNTUR | BHAPTLA | GADE VENKATA REDDY | INC | Won |
CHILAKALURI PETA | PRATIPATI PULLARAO | TDP | Lead | ||
GUNTUR EAST | MASTANVALLI | INC | Won | ||
GUNTUR WEST | KANNA LAXMINARAYANA | INC | Won | ||
GURAJJLA | EEARAPATANENI SRINIVASA RAO | TDP | Won | ||
MACHARLA | P RAMAKRISHANA REDDY | INC | Won | ||
MANGALAGIRI | KANDRU KAMALA | INC | Won | ||
NARASARAOPETA | KASU VENKATAKRISHNA REDDY | INC | Won | ||
PATTIPADU (SC) | SUCHARITA | INC | Lead | ||
PEDDAKURA PADU | KOMALAPATI SRIDHAR | TDP | Won | ||
PONNURU | DUULIPALA NARENDRA KUMAR | TDP | Won | ||
REPALLE | ANAGANI SATYA PRASAD | TDP | Lead | ||
SATTENAPALLI | YARAM VENKATESWAR REDDY | INC | Won | ||
TAADIKONDA (SC) | D MANIKAYA VARA PRASAD RAO | INC | Won | ||
TENALI | NAADEMDLA MANOHAR | INC | Won | ||
VEMURU (SC) | N ANAND BABU | TDP | Won | ||
VINUKONDA | VVS ANJANEEYULU | TDP | Won | ||
6 | HYDERABAD | AMBERPET | G KISHANREDDI | BJP | Won |
BAHADURPURA | MOHD. MOAZAM KHAN | OTH | Won | ||
CHANDRAYANAGUTTA | AKBARUDDIN OWAISI | OTH | Lead | ||
CHARMINAR | SYED AHMED PASHA QUADRI | OTH | Won | ||
GOSHAMAHAL | MUKESH GOUD | INC | Won | ||
JUBLEE HILLS | P VISHNUVARDHAN REDDI | INC | Lead | ||
KARWAN | MOHD. MUQTADA KHAN | OTH | Won | ||
KHAIRATHABAD | DANAM NAGENDAR | INC | Lead | ||
MALAKPET | MD. YOUSUF ALI ADIL | OTH | Won | ||
MUSHEERABAD | T MANEMMA | INC | Won | ||
NAMPALLY | MOHD.VIRASAT RASOOL KHAN | OTH | Won | ||
SANATHNAGAR | MARRI SASIDHAREDDI | INC | Won | ||
SECUNDERABAD | JAYASUDHA | INC | Won | ||
SECUNDERABAD KANTONMENT | P SANKARARAO | INC | Won | ||
YAKUTHPURA | MUMTAZ AHMED KHAN | OTH | Won | ||
7 | KADAPA | BADDVEL | KAMALAMMA | INC | Won |
JAMMALAMADUGU | P AADINARAYANA REDDY | INC | Lead | ||
KADAPA | MOHMAD AHMADULLA | INC | Lead | ||
KAMALAPURAM | G VEERA SIVAREDDY | INC | Won | ||
MAIDUKURU | D L RAVINDRA REDDY | INC | Won | ||
PRODHUTOOR | M LINGAREDDY | TDP | Lead | ||
PULLIVENDULA | Y S RAJASEKHARA REDDY | INC | Won | ||
RAILWAYKODURU (SC) | K SRINIVASULU | INC | Won | ||
RAJAMPET | AMARNATH REDDY | INC | Won | ||
RAYACHOTI | SRIKANTH REDDY | INC | Won | ||
8 | KARIMNAGAR | CHOPPADANDI SC | SUDDALA DEVAYYA | TDP | Won |
DHARMAPURI | KOPPULA EASWAR | TRS | Won | ||
HUSNABAD | A PRAVEEN REDDY | INC | Won | ||
HUZURABAD | EETELA RAJENDAR | TRS | Won | ||
JAGTIAL | L RAMANA | TDP | Won | ||
KARIMNAGAR | GANGULA KAMALAKAR | TDP | Won | ||
KORATLA | KALVAKUNTLA VIDYASAGAR RAO | TRS | Won | ||
MANAKONDURU SC | AAREPALLI MOHAN | INC | Won | ||
MANTHANI | D SRIDHAR BABU | INC | Won | ||
PEDDAPALLI | CH VIJAYA RAMANA RAO | TDP | Won | ||
RAMAGUNDAM | SOMARAPU SATHYANARAYANA | OTH | Won | ||
SIRICILLA | K TARAKARAMARAO | TRS | Won | ||
VEMULAWADA | CH RAMESH | TDP | Won | ||
9 | KARNOOL | ADHONI | K MEENAKSHI NAIDU | TDP | Won |
ALLAGADDA | BHUMMA SOBHANAGI REDDY | PRP | Won | ||
ALLURU | NEERAJA REDDY | INC | Won | ||
BANAGANAPALLEY | KATASANI RAAMI REDDY | PRP | Won | ||
DOON | K E KRISHNAMURTHY | TDP | Won | ||
KARNOOL | TG VENKATESH | INC | Won | ||
KODUMURU (SC) | P MURALI KRISHNA | INC | Won | ||
MANTRALAYAM | BALA NAGIREDDY | TDP | Won | ||
NANDAYALA | SILPA MOHAN REDDY | INC | Lead | ||
NANDIKOTUKURU (SC) | LABBI VENKATASWAMI | INC | Lead | ||
PANYAM | K RAMBHOPAL REDDY | INC | Lead | ||
PATTIKONDA | K E PRABHAKAR | TDP | Won | ||
SRISAILAM | EERRSU PRATAP REDDY | INC | Won | ||
YAMMIGANURU | K. CHENNAKESHAV REDDY | INC | Won | ||
10 | KHAMMAM | ASWARAOPET ST | MITRASEN | INC | Won |
BHADRACHALAM ST | KUNJA SATYAVATHI | INC | Won | ||
ILLENDU ST | ABBAIAH | TDP | Won | ||
KHAMMAM | THUMMALA NAGESWARAO | TDP | Won | ||
KOTHAGUDEM | KUNAMNENI SAMBASIVA RAO | CPI | Won | ||
MADHIRA SC | MALLUBATTI VIKRAMARKA | INC | Won | ||
PALERU | RAMREDDI VENKATAREDDI | INC | Won | ||
PINAPAKA ST | KANTHA RAO | INC | Won | ||
SATTUPALLI SC | SANDRA VENKARA VEERAIAH | TDP | Won | ||
VAIRA ST | B CHANDRAVATHI | CPI | Won | ||
11 | KRISHNA | AVANIGADDA | AMBATI BRAHAMANNAYA | TDP | Won |
GANNAVARAM | DASARI BALAVARDHANA RAO | TDP | Lead | ||
GUDIWADA | KODALI VENKATESWARA RAO | TDP | Won | ||
JAGGAYA PETA | SRIRAM RAJAGOPAL | TDP | Lead | ||
KAIKULURU | JAYAMANGALA VENKATARAMANA | TDP | Won | ||
MACHILIPATNAM | PERNI VENKATARAMAIAH | INC | Won | ||
MAILAVARAM | DEVINENI UMAMAHESWARA RAO | TDP | Won | ||
NANDIGAMA (SC) | TAMGIRALA PRABHAKAR | TDP | Lead | ||
NUZIVEEDU | CH RAMAKOTAYAIAH | TDP | Won | ||
PAAMARRU (SC) | DY DAS | INC | Won | ||
PEDANA | JOOGI RAMESH GOUD | INC | Won | ||
PENAMALURRU | K PARDHA SARATHI | INC | Won | ||
TIRUVURU (SC) | DERISAM PADMAJYOTHI | INC | Won | ||
VIAJAYAWADA (CENTRAL) | MALLATI VISHNU | INC | Won | ||
VIJAYAWADA (EAST) | YALAMANCHALI RAVI | PRP | Lead | ||
VIJAYAWADA (WEST) | V SRINIVAS | PRP | Won | ||
12 | MAHABOOBNAGAR | ACHAMPET SC | P RAMULU | TDP | Won |
ALAMPUR(SC) | ABRAHAM V.M. | INC | Lead | ||
DEVARAKADRA | SITA DAYAKAR REDDI | TDP | Won | ||
GADWAL | D K ARUNA | INC | Won | ||
JADCHARLA | YARRA CHANDRASEKHAR | TDP | Won | ||
KALVAKURTHI | JAYAPAL YADAV | TDP | Won | ||
KOLLAPUR | JUPALLI KRISHNARAO | INC | Lead | ||
KONDAGAL | REVANTH REDDI | TDP | Won | ||
MAHABOOBNAGAR | N.RAJESHWAR REDDY | OTH | Won | ||
MAKTHAL | K.DAYAKAR REDDY | TDP | Won | ||
NAGAR KURNOOL | DR. NAGAM JANARDHANREDDI | TDP | Won | ||
NARAYANPET | YALLAREDDI | TDP | Won | ||
SHADNAGAR | PRATAP REDDY | INC | Won | ||
VANAPARTHI | RAVULA CHANDRASEKHAR REDDI | TDP | Won | ||
13 | MEDAK | ANDOLE SC | DAMODARA RAJANARASIMHA | INC | Won |
DUBBAKA | CHERUKU MUTYAM REDDY | INC | Won | ||
GAZWEL | T NARSA REDDY | INC | Won | ||
MEDAK | MAINAMPALLI HANUMANTHU RAO | TDP | Won | ||
NARAYANKHED | P KRISHNA REDDY | INC | Won | ||
NARSAPUR | SUNITHA LAKSHMAREDDY | INC | Won | ||
PATANCHERU | NANDISWAR GOUD | INC | Won | ||
SANGAREDDY | T JAYAPRAKASH REDDY | INC | Won | ||
SIDDIPET | HARISH RAO | TRS | Won | ||
ZAHIRABAD SC | GEETHA REDDY | INC | Won | ||
14 | NALGONDA | AALERU | BIKSHAPATHI GOUD | INC | Won |
BHUVANAGIRI | M UMAMADHAVA REDDI | TDP | Won | ||
DEVARAKONDA ST | BALUNAYAK | INC | Won | ||
HUZURNAGAR | UTTAMKUMAR REDDI | INC | Won | ||
KODADA | V CHANDRA RAO | TDP | Won | ||
MIRYALAGUDA | JULAKANTI RANGAREDDI | CPM | Won | ||
MUNUGODU | UJJINI YADAGIRI RAO | CPI | Won | ||
NAGARJUNASAGAR | K JANAREDDI | INC | Won | ||
NAKIREKAL SC | T LINGAYYA | INC | Won | ||
NALGONDA | KOMATIREDDI VENKATAREDDI | INC | Won | ||
SURYAPET | R DAMODAR REDDI | INC | Won | ||
TUNGATURTHI SC | M NARASIMHULU | TDP | Won | ||
15 | NELLORE | ATMMAKURU | ANNAM RAMANARAYANA REDDY | INC | Lead |
GUDDURU (SC) | BALLI DURGA PRASAD | TDP | Won | ||
KAVALI | BEEDA MASTANRAO | TDP | Won | ||
KOVURU | N PRASANNA KUMAR REDDY | TDP | Won | ||
NELLORE CITY | P ANILKUMAR YADAV | INC | Lead | ||
NELLORE RURAL | ANNAM VIVEKANANDA REDDY | INC | Lead | ||
SERVEPALLI | AADALA PRABHAKAR REDDY | INC | Won | ||
SULLURUPETA (SC) | PARASSA RATNAM | TDP | Won | ||
UDAYAGIRI | M CHANDRASEKHAR REDDY | INC | Lead | ||
VENKATAGIRI | K RAMAKRISHNA | TDP | Won | ||
16 | NIZAMABAD | ARMURU | YELETI ANNAPURNAMMA | TDP | Won |
BALKONDA | YERRAVATRI ANIL | PRP | Won | ||
BANSUWADA | POCHARAM SRINIVAS REDDY | TDP | Won | ||
BODHAN | P SUDARSHAN REDDY | INC | Won | ||
JUKKAL SC | HANUMANTU SHINDE | TDP | Won | ||
KAMAREDDY | GAMPA GOVARDHAR | TDP | Won | ||
NIZAMABAD RURAL | MANDAVA VENKATESWARA RAO | TDP | Won | ||
NIZAMABAD URBAN | Y LAKSHMINARAYANA | BJP | Won | ||
YELLAREDDY | YENUGU RAVINDAR REDDY | TRS | Won | ||
17 | PRAKASAM | ADDANKI | GOTTIPATI RAVIKUMAR | INC | Won |
CHIRALA | AMANCHI KRISHNA MOHAN | INC | Won | ||
DARSI | BUCHEPALLI SIVAPRASAD REDDY | INC | Won | ||
GIDDALURU | ANNE RAMBABU | PRP | Won | ||
KANDUKURU | M MAHENDAR REDDY | INC | Won | ||
KANIGIRI | UGRA NARASIMHA REDDY | INC | Won | ||
KONDAPI (SC) | GV SESHU | INC | Lead | ||
MARKAPURAM | K NARAYANA REDDY | TDP | Won | ||
ONGOLE | BALLINENI SRINIVASA REDDY | INC | Won | ||
PARUCHURU | DAGUBATI VENKATESWARA RAO | INC | Won | ||
SANTANUTALAPADU (SC) | DANAM VIJAYKUMAR | INC | Won | ||
YARAGONDAPALEM (SC) | A SURESH | INC | Won | ||
18 | RANGA REDDY | CHEVELLA SC | K S RATNAM | TDP | Won |
IBHAHIMPATNAM | MANCHIREDDI KISHAN REDDI | TDP | Won | ||
KUKATPALLE | DR. JAYA PRAKASH NARAYAN | LOK SATTA | Won | ||
L B NAGAR | D SUDHEER REDDI | INC | Lead | ||
MAHESHWARAM | SABITHA INDRAREDDI | INC | Won | ||
MALKAJGIRI | AAKULA RAJENDAR | INC | Lead | ||
MEDCHAL | KICHHENNAGARI LAKSHMAREDDI | INC | Lead | ||
PARGI | KOPPULA HARISWARAREDDI | TDP | Won | ||
QUTHBHULLAPUR | KUNA SRISAILAM GOUD | OTH | Lead | ||
RAJENDRANAGAR | T PRAKASH GOUD | TDP | Won | ||
SERILINGAMPALLY | BIKSHAPATHI YADAV | INC | Lead | ||
TANDUR | P MAHENDRA REDDI | TDP | Won | ||
UPPAL | RAJIREDDI | INC | Won | ||
VIKARABAD SC | G PRASADKUMAR | INC | Won | ||
19 | SRIKAKULAM | AMUDALAVALASA | BODDEPALLI SATYAVATHI | INC | Lead |
ECHAPURAM | P SAIRAJ | TDP | Lead | ||
ETCHERLA | MEESALA NILAKANTAM NAIDU | INC | Lead | ||
NARASANNAPET | DARMANA KRISHNADAS | INC | Lead | ||
PALAKONDA | NIMMAKA SUGRIVULU | INC | Lead | ||
PALASA | GOUTHU SYAMSUNDAR SHIVAJI | TDP | Lead | ||
PATAPATNAM | SATRUCHARLA VIJAYARAMARAJU | INC | Lead | ||
RAJAM | KONDRU MURALI MOHAN | INC | Lead | ||
SRIKAKULAM | DARMANA PRASADA RAO | INC | Won | ||
TEKKALI | REVATHIPATHI | INC | Lead | ||
20 | VISHAKAPATNAM | ANAKAPALLI | GANTA SRINIVASA RAO | PRP | Lead |
ARUKU ST | KANTHAMMA | INC | Won | ||
BHIMILI | NADIMPALLI ANJANEYULU | TDP | Lead | ||
CHODAVARAM | KARNAM DHARMA SRI | INC | Lead | ||
GAJUWAKA | VENKATA RAMAIAH | PRP | Lead | ||
MADUGULA | GAVIREDDI RAMUNAIDU | TDP | Lead | ||
NARSIPATNAM | CHINTAKAYALA AYYANAPATRUDU | TDP | Lead | ||
PADERU ST | P BALARAJU | INC | Won | ||
PAYAKARAOPET SC | G BABU RAO | INC | Won | ||
PENDURTHI | P RAMESH | PRP | Lead | ||
VISAKHA EAST | VELAGAPUDI KARAMAKRISHNABABU | TDP | Lead | ||
VISAKHA NARTH | T VIJAY KUMAR | INC | Lead | ||
VISAKHA SOUTH | KOLA GURUVULU | PRP | Lead | ||
VISAKHA WEST | VIJAY PRASAD | INC | Won | ||
YALAMANCHILI | UPPALAPATI VENKATA RAMANAMURTHY RAJU | INC | Lead | ||
21 | VIZIANAGARAM | BOBBILI | R V S K RANGA RAO | INC | Won |
CHIPURAPALLI | BOTSA SATYANARAYANA | INC | Lead | ||
GAJAPATHINAGARAM | BOTSA APPALANARASYAIAH | INC | Won | ||
KURAPAM ST | JANARDHANA THOTRAJ VEERAVARA | INC | Lead | ||
NELIMARLA | PATHIWADA NARAYANASWAMINAIDU | TDP | Lead | ||
PARVATHIPURAM SC | SAVARAPU JAYAMANI | INC | Won | ||
SALURU ST | P RAJANNA DORA | INC | Won | ||
S.KOTA | RAGHU RAJU INDUKURI | OTH | Lead | ||
VIZIANAGARAM | P ASHOK GAJAPATHIRAJU | TDP | Won | ||
22 | WARANGAL | BHUPALAPALLI | G VENKATA RAMANA REDDY | INC | Won |
DORNAKAL ST | SATYAVATI RATHOD | TDP | Won | ||
JANAGAMA | PONNALA LAKSHMAIAH | INC | Won | ||
MAHABOOBABAD ST | MALLOTH KAVITHA | INC | Won | ||
MULUGU ST | SEETHAKKA | TDP | Won | ||
NARSAMPET | REVURI PRAKASH REDDY | TDP | Won | ||
PALAKURTHI | YERRABELLI DAYAKAR RAO | TDP | Won | ||
PARAKALA | KONDA SUREKHA | INC | Won | ||
STATION GHANPUR SC | T RAJAYAIAH | INC | Won | ||
VARDHANNAPETA SC | K SRIDHAR | INC | Won | ||
WARANGAL EAST | BASWARAJU SARAYYA | INC | Won | ||
WARANGAL WEST | D VIJAY BHASKAR | TRS | Won | ||
23 | WESTGODAVARI | ACHANTA | PATHANI SATYANARAYANA | INC | Won |
BIMAVARAM | P RAMAAANJUNAYALU | INC | Lead | ||
CHINTALAPUDI (SC) | M RAJESH KUMAR | INC | Won | ||
DENDULURU | CHINTAMANENI PRABHAKAR | TDP | Won | ||
ELERU | AK SRINIVAS | INC | Won | ||
GOPALAPURAM (SC) | TENETI VANITHA | TDP | Lead | ||
KOVVURU | TV RAMA RAO | TDP | Won | ||
NARASAPURAM | M PRASAD RAJU | INC | Won | ||
NEDADAVOLU | BURUGUPALLI SESHA RAO | TDP | Won | ||
PALAKOLLU | BANGARU USHA RANI | INC | Won | ||
POOLAVARAM (ST) | T BALARAJU | INC | Won | ||
TADEPALLIGUDAM | EV MADHUSUDHANA RAO | PRP | Won | ||
TANUKU | A SRIRAMULU | PRP | Lead | ||
UNDI | KALAGAPUDDI SIVARAMARAJU | TDP | Won | ||
UNGUTURU | VATTI VASANTHKUMAR | INC | Won |
This comment has been removed by the author.
ReplyDelete